پنل صنعت مولد، اقتصاد دانش بنیان با حضور امیر سرکندی، مدیر کارخانه نوآوری و صنایع خلاق استان البرز، دکتر صدری مهر دستار معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دکتر کوهی مديرعامل شركت سهامی ذوب آهن و دکتر ربیعی مدیرکل سازمان صنعت،معدن و تجارت استان البرز در دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی اینوتکس تهران در محل پارک علم و فناوری پردیس برگزار شد.
مدیرکارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز، در این پنل با بیان اینکه وظیفه کارخانه های نوآوری اتصال بخش دولتی به بخش صنعتی و اکوسیستم دانش بنیان است گفت: وظیفه کارخانه های نوآوری این است که این دو بخش را برای ایجاد ارتباط و تفاهم سر میز مذاکره بنشانند تا فرصتی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد شود که از نزدیک با شرکت های بزرگ گفتگو و همکاری کنند.
دکتر سرکندی با اشاره به اینکه با گسترش شركت هاي دانش بنیان، رشد اقتصادي و ايجاد اشتغال، متناسب با ظرفيت نوآوري تحقق می يابد افزود: دستاورد های تحقيق و توسعه به طور پيوسته از طريق سرمايه گذاري به محصول، فرايند و يا سيستم هاي نوين تبديل می گردد و دسترسی به ظرفیت های سرمايه گذاری برای كارآفرينان و پژوهشگران عامل مهمی در ايجاد نوآوری و بهره برداری از توان فناوری در اقتصاد ملي است.
وی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان» ازجمله مؤثرترین عوامل ایجاد اشتغال، نوآوری، توسعه سیستم های اجتماعی و شکل گیری و رشد اقتصاد دانش بنیان در هر کشوری هستند، ادامه داد: وظیفه کارخانه های نوآوری اتصال بخش دولتی به بخش صنعتی و اکوسیستم دانش بنیان است، بنابراین ما وظیفه داریم برای ایجاد این ارتباط، تفاهم و هم گرایی شرایطی را فراهم نماییم که بخش دولتی، صنعت و نوآوران و دانش بنیان ها با هم سر میز مذاکره بنشینند و این فرصت را برای هر سه گروه و بخصوص برای شرکت های دانش بنیان ایحاد کنیم.


سرکندی با اشاره به اینکه شرکت های حاضر در کارخانه نوآوری البرز نیاز به حمایت، بازاریابی و پیداکردن مشتری دارند گفت: اگر من به عنوان مدیرکارخانه بتوانم بازار مناسبی برای شرکت های نوآور زیر مجموعه خود پیدا کنم در انجام وظیفه موفق عمل کرده ام.
وی همچنین یادآور شد: البته این شرکت ها لزوما نیاز به حضور همیشگی در کارخانه ندارند بلکه پس از اینکه به مرحله تجاری سازی رسیدند باید برای آنها پروژه های مناسب تعریف کرده و خود به خود از کارخانه خارج می شوند و گروه های جدید جایگزین می گردند.
مدیرکارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز تاکید کرد: به نظر من تحریم ها برای ما یک فرصت بود و بخش اکوسیستم سنتی و صنعتی که رویکردش به سمت فروش بیشتر بود تا حدودی تغییر رویکرد داد هر چند ممکن است همه مدیران اعتقادی به نوآوری نداشته باشند اما باید با چانه زنی آنها را متقاعد کرد.
سرکندی خاطرنشان کرد: امروز حضور بخش صنعت و حاکمیت در این پنل، فرصت مناسبی برای شرکت های نوآور با تخصص های مختلف است و همانگونه که کارشناسان و میهمانان حاضر در پنل بیان کردند، باید به دنبال شرکت هایی با ایده های جدید برای جذب در کارخانه نوآوری باشیم چرا که مطمئن هستم بازار مناسب برای محصولات فناورانه آنها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *